Plan zajęć cz. 18 – Xamarin cd.

Ten tydzień jest ostatnim tygodniem, który całkowicie poświęciłem rozwijaniu frameworka.
Od następnego tygodnia zacznę pracę nad aplikacją mobilną. A w ramach tego muszę poprawić sposób parsowania zajęć oraz ich przechowywania i zapisywania na dysku twardym.

Ekrany przejściowe

Jedną z ważnych części każdej aplikacji są ekrany przedstawiające informacje użytkownikowi o aktualnym postępie danego procesu. Jeżeli mamy jakąś czynność, którą wykonujemy i nie wiemy ile może potrwać powinniśmy włączyć stronę pokazującą trwające prace. Dzięki temu użytkownik wie, że aplikacja coś liczy i niedługo się to skończy. Gdyby aplikacja po naciśnięciu przycisku nagle przestawała odpowiadać na kliknięcia, użytkownik mógłby pomyśleć, że się zacięła.
Framework udostępnia dwie strony przejściowe, ActivityIndicator — która wyświetla animację z tekstem sygnalizującym o tym, że wykonywane są jakieś czynności, oraz ProgressBar — posiadająca pasek postępu, przedstawiający aktualny postęp danej czynności.

Poprawienie klasy bazowej

Przeglądając repozytoria na Githubie zauważyłem ciekawy koncept. Mianowicie podczas tworzenia właściwości. Zamiast tworzyć prywatne pole służące do przechowywania wartości, programista stworzył w klasie bazowej Tablice Haszującą. Do której wkładane są wartości zmiennych, na tym etapie od razu wywoływany jest Event OnPropertyChange dzięki czemu nie trzeba go za każdym razem manualnie dodawać i wywoływać. Jest on wołany za każdym razem, kiedy wartość zmiennej się zmienia. Całą implementację można zobaczyć w klasie BaseViewModel.

Kończąc

Do skończenia biblioteki zostało bardzo mało. Jedną z ważniejszych rzeczy jest przechodzenie pomiędzy stronami oraz wyświetlanie komunikatów na ekranie. Po stworzeniu tych dwóch rzeczy i przejrzeniu całego kodu dodaniu opisów i dokumentacji myślę, że można zakończyć pierwszą fazę developmentu.

Cały kod można zobaczyć na moim koncie github /kkolodziejczak/Simple.Xamarin.Framework

Dodaj komentarz

Translate »